Einleitende Seite > O chrtech > Polský chrt

Polský chrt

Polský chrt (Chart Polski, Polish Greyhound)

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Polish Greyhound; pol.: Chart Polski; čes.: Polský chrt

PŮVOD:
Polský chrt (Polish Greyhound) je lovecký pes, určený nejen pro lov zajíců, ale také lišek, srn a vlků.
Máme historicky doložené,že Polský chrt (Polish Greyhound) byl přítomný v Polsku již ve 13. století. Jeho původ spadá pravděpodobně k asijským sighthoundům typu Saluka. Ruský chrt byl před vládou Ivana Hrozného během 15. století neznámý. Je však nemožné, jak tvrdí ruský autor Sabaniejev, že je Polský chrt výsledkem křížení mezi Greyhoundem a Borzojem. Zmínka o Polském chrtovi v literatuře, zvláště v lovecké literatuře, je časté a obrazové protesty jsou nápadně neměnné. Tento jednotný celkový vzhled na náčrtech, kresbách a malbách či obrazech prokazuje, že navzdory různému křížení původní aspekt plemene zůstal až do konce 19. století nezměněný.

POPIS:
Polský chrt (Polish Greyhound) je pes ohromné síly, velikosti a svalů. Je rozhodně silnější a tvarem méně jemný a uhlazený, než ostatní krátkosrstí chrti, nicméně nesmí být těžký, ani letargický. Vzhledem je podobný asijskému chrtovi, který je jeho předkem. Je to pes silného rámce, krátkého, dobře spojeného těla, zřetelně viditelného svalstva a silných čelistí, které ukazují, že byl tento pes využívaný pro lov v obzvláště obtížných podmínkách polského klimatu. Má výrazné oči, s živým a pronikavým výrazem, které jsou jeho nejcharakterističtějším vizuálním znakem. Pokud jde o proporce jeho těla, tak délka těla je k jeho výšce v kohoutku v poměru 10,2 až 10,3:10.

VÝŠKA:
Pes má ideální výšku v kohoutku 70 až 80 cm.
Fena má ideální výšku v kohoutku 68 až 75 cm.

VÁHA:
Standard FCI hmotnost plemene neuvádí.

SRST:
Polský chrt (Polish Greyhound) má na dotek pružnou srst, je spíše hrubá, ne však drátovitá, ani hedvábná. Na kohoutku může srst být delší, na stranách těla kratší. Srst na břiše je jemnější a více rozptýlená. Zbarvení je povolené jakékoliv. Oční linky a nos má černé nebo tmavé. Pokud je zbarvení srsti světlejší, tzn. modré nebo béžové, v závislosti na tom je nos také modrý nebo béžový.

CHARAKTER:
Polský chrt (Polish Greyhound) je sebevědomý, sebejistý, odvážný a rezervovaně zdrženlivý pes, který je při lovu rychlý, velmi dovedný a neúnavný. Při akci reaguje rychle a brutálně.

PÉČE:
 Péče o polského chrta spočívá především v dobrém a kvalitním krmení, příjemném bydlení a kladném přístupu ve výchově. Hlavně ve štěněčím věku a v době dospívání, což je do 18 měsíců. Krmivo musí být kvalitní s vyšším obsahem minerálních látek a vitamínů. Péče o srst není náročná, protože je krátká,hrubší a má samočisticí schopnost. Je potřeba tak jednou týdně srst vykartáčovat. 

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Polský chrt (Polish Greyhound) se průměrně dožívá 12 až 14 let.

Leichte on-line Bezahlung

Leichte Zahlung mit der Karte 
über GO-Pay

 

Wir sind Spezialisten 
für Windhunde

Wir sind seit dem Jahr 2008 auf dem Markt

 

Wir liefern umsonst


Bein einem Einkauf von über 1990 CZK in der Tschechischen Republik
Über 5990 CZK im Rahmen der EU

 

Der Kunde ist uns wichtig


Für Ihre Zufriedenheit tun wir das Maximum